kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Cztery pory roku w ogrodzie
2014/2/6 23:00:00

Lato

Nareszcie słoneczne lato - dni będą teraz najdłuższe, a nasze ogrody utoną w pięknych kwiatach. Czerwiec jest miesiącem róż – to teraz kwitną zarówno te dzikie, jak i szlachetne. Pamiętajmy więc o nieustannym usuwaniu zwiędłych kwiatów. W tym czasie pojawią się wiśnie, czereśnie i owoce jagodowe. Przy dyskretnym podjadaniu owoców prosto z drzewa zwracajmy uwagę na chore i robaczywe egzemplarze.

fot. GARDENAMamy jeszcze czas na wysiew sałaty, kapusty, marchwi i innych warzyw, aby zapełnić wolne grządki lub uzupełnić miejsca skąd zebrano już plony. Zwróćmy też uwagę na krzaki pomidorów – od dołu należy całkowicie usuwać ich liście, dzięki czemu będą bardziej odporne na choroby.

Lipiec oznacza najbardziej dogodną porę na uszlachetnianie naszych róż oraz drzew i krzewów owocowych przez okulację. Amatorzy truskawek powinni wiedzieć, że można je teraz rozmnażać z rozłogów – najlepiej wsadzać młode pędy od razu do doniczek wypełnionych pulchną ziemią.

Sierpień to już czas wielkich zbiorów oraz dobry termin na wysiew świeżej trawy. Większości z nas kojarzy okres letni przede wszystkim z procesami regularnego przycinania trawy i obfitego nawadniania. Najlepsza do nawadniania jest woda ze studni lub ze zbiornika. Warto również zaopatrzyć się w zraszacz, który ułatwi nam podlewania, np. modele Comfort Aquazoom GARDENA. Spodoba się również naszym dzieciom i zwierzakom, które w upalne dni nie stronią od ochładzających kąpieli.

Strony: [1] [2] [3] [4] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ogród, rośliny, sprzęt ogrodniczy, zima


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»