kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Las na balkonie
2008/5/19 3:10:00

Mamy już wiosnę, więc coraz częściej zaczynamy myśleć o ukwieceniu naszych balkonów. Zazwyczaj sadzimy tu kwiaty, ale może warto zafundować sobie na balkonie kawałek lasu czyli iglaki?

Rośliny iglaste mają wiele zalet: większości z nich nie szkodzi ani wiatr, ani niskie temperatury, a niektórym nawet susza. Są stale zielone, więc upiększają balkon nawet wówczas, gdy kwiaty przekwitną. Obecnie w handlu dostępne są miniaturowe odmiany większości iglaków, wiec możemy je posadzić nawet na niezbyt dużym balkonie. Oprócz iglaków zielonych wyhodowano także odmiany srebrne, złote, cytrynowożółte, a nawet stalowoniebieskie, możemy więc tworzyć z nich wielobarwne kompozycje.

Wybierając iglaki na nasz balkon trzeba wziąć pod uwagę jego nasłonecznienie oraz osłonięcie od wiatru. Na jasnych balkonach najlepiej będą rosły jodły, tuje i modrzewie, na cienistych natomiast cisy. Jednym z najbardziej odpornych gatunków są jałowce: dobrze znoszą i mrozy, i suszę, a także zarówno ostre słońce, jak i cień. Pamiętajmy, że zazwyczaj odmiany żółte i jasnozielone potrzebują więcej światła, niż ciemnozielone.

Iglaki nie są wymagające w uprawie, trzeba je jednak raz w roku (najlepiej wiosną) nawozić nawozem wieloskładnikowym, a co 3 – 4 lata przesadzać do świeżej ziemi. Warto wymieszać ją ze ściółką, która zatrzymuje wodę, a przy tym lekko zakwasza glebę. Iglaki wymagają dość dużej donicy, koniecznie z drenażem.

Jeśli na naszych roślinach pojawi się pajęczynka, to znak, że zaatakowały je przędziorki. W takim wypadku trzeba roślinę dokładnie opłukać pod prysznicem lub spryskać odpowiednim preparatem chemicznym.

Krzewy, którym chcemy nadać określony kształt dwa razy w roku trzeba przyciąć. Do formowania najlepiej nadają się tuje, jałowce i cisy.

Iglaki są mrozoodporne, jednak ich korzenie w pojemnikach mają mało miejsca, zimą mogą więc przemarznąć. Aby je przed tym zabezpieczyć umieszczamy roślinę wraz z donicą w dużym kartonie wyścielonym styropianem, gazetami lub suchymi liśćmi, a gałązki okrywamy agrowłókniną.

Pamiętajmy także, że iglaki trzeba podlewać nawet zimą, kiedy ziemia będzie sucha, a temperatura na dworze jest dodatnia.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: balkon, iglaki, ogród, rośliny


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »