kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Piękny trawnik
2007/7/1 11:50:00

Soczyście zielony, równy, gęsty – tak powinien wyglądać zadbany trawnik. A co należy zrobić, żeby właśnie tak wyglądał?


1. Jeśli chcemy cieszyć się piękną murawą, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie terenu jeszcze przed wysiewem nasion. Najlepszą ziemią pod trawnik jest gleba lekka, ale niezbyt przepuszczalna. Jeśli więc mamy w ogrodzie glebę piaszczystą, dobrze jest dodać do niej nieco odkwaszonego torfu, a jeżeli ziemia jest ciężka, gliniasta można ją „rozluźnić” kompostem, piaskiem lub drobnym żwirkiem.

2. Nasiona traw wysiewamy na ogół wiosną, ale można to też zrobić na przełomie sierpnia i września. Przed wysiewem nasion glebę oczywiście starannie odchwaszczamy, a następnie posypujemy nawozem i grabimy. Po wyrównaniu powierzchni wysiewamy nasiona i lekko je zagrabiamy, a następnie całość wyrównujemy, ubijamy wałem (lub po prostu przymocowanymi do butów deskami) i podlewamy rozproszonym strumieniem wody. Podlewanie to teraz najważniejszy zabieg – młode, wschodzące roślinki potrzebują dużo wody.

Trawnik podlewamy raz na kilka dni, ale obficie – ziemia musi być nasączona na głębokość około 15 cm.

3. Pierwsze koszenie naszego trawnika wykonujemy, kiedy trawa osiągnie wysokość 8 -10 cm. Parę dni przed pierwszym koszeniem (a także po nim) trzeba zwałować trawę lekkim wałem. Idealnie byłoby, gdybyśmy kosili trawnik raz w tygodniu – im częściej bowiem kosimy trawę, tym lepiej ona wygląda.

4. Nawożenia wymagają nie tylko uprawiane przez nas kwiaty i warzywa, ale także trawnik. Trzeba to robić mniej więcej 3 - 4 razy w czasie sezonu. Na rynku dostępne są różne nawozy wolnodziałające – stosowane na początku sezonu i wieloskładnikowe – do stosowania co miesiąc. Nawozy sypiemy zawsze na suchą trawę i obficie ją podlewamy.
Dobrym sposobem nawożenia jest także koszenie trawy bez pojemnika i pozostawianie pokosu na trawniku, nie można tego jednak robić podczas deszczowego lata, bo w pokosie mogą rozwinąć się mchy i grzyby.

5. Ważnym zabiegiem poprawiającym wygląd trawnika jest napowietrzanie - pobudza ono trawy do wzrostu i ułatwia dostarczanie do korzeni nawozów, dzięki czemu trawa jest bardziej gęsta i elastyczna. Można wykonywać ten zabieg przy pomocy specjalnych urządzeń, ale w małych ogródkach wystarczą widły, mocowane do obuwia nakładki z kolcami lub po prostu gęste grabie, którymi usuwamy uschnięte resztki trawy.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: murawa, nasiona traw, ogród, podlewanie, trawa, trawnik


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »