kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ziołowy ogródek
2007/2/4 0:00:00

Globalne ocieplenie klimatu ma jedną niezaprzeczalną zaletę: coraz lepiej rosną u nas rośliny pochodzące z południowych rejonów Europy. Warto to wykorzystać i założyć we własnym ogródku grządkę ziołową – świeże zioła nie tylko pięknie pachną i urozmaicają smak potraw, ale mają także właściwości lecznicze, a zawarte w nich olejki eteryczne odstraszają komary, meszki, nornice i ślimaki.

Aby latem móc cieszyć się smakiem i aromatem świeżych ziół, musimy już teraz zacząć przygotowania do założenia ziołowego ogródka. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo nasion przeróżnych ziółek, które wczesną wiosną (niektóre gatunki już w lutym) wysiewamy do małych pojemników lub mini - szklarni, podlewamy i przykrywamy. Pojemniki muszą stać w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu, musimy także pamiętać o częstym podlewaniu. Nie wyrzucajmy torebek po nasionach – znajduje się na nich informacja o terminie pikowania i wysadzania roślin do gruntu!

Kiedy siewki osiągną już kilka centymetrów, trzeba je przepikować i rozsadzić do większych doniczek. Przed wysadzeniem ziół do gruntu dobrze jest je przez kilka dni zahartować: pojemniki wynosimy na dwór na kilka godzin w ciągu dnia, a na noc zabieramy je z powrotem do domu. Do hartowania możemy także wykorzystać tunel foliowy lub szklarnię: jeśli nie ma przymrozków, rośliny mogą tam pozostać nawet na noc.

Gotową rozsadę wysadzamy do ogrodu po „zimnych ogrodnikach” czyli w drugiej połowie maja. Szczególnie wrażliwe na zimno rośliny (np. bazylię) lepiej posadzić w gruncie dopiero pod koniec czerwca.

Zabiegani i początkujący ogrodnicy – amatorzy mogą ułatwić sobie pracę przy zakładaniu ogródka ziołowego, kupując gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym lub na bazarze. Wystarczy posadzić je do odpowiednich doniczek lub od razu do gruntu.

Ziołowy ogródek najlepiej założyć w miejscu osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym. Ziemia powinna być lekka, żyzna (można ją wzbogacić kompostem), o odczynie lekko zasadowym.

Jeżeli nie mamy ogrodu, ziołową grządkę możemy także założyć na balkonie lub tarasie. Kupioną w sklepie lub przygotowaną z nasion rozsadę wysadzamy do doniczek (koniecznie z otworami do odpływu wody) i ustawiamy na słonecznym tarasie lub balkonie.

Zioła jednoroczne zbieramy przed kwitnieniem – są wtedy najbardziej wartościowe i aromatyczne. Rośliny wieloletnie, takie jak lubczyk, tymianek, melisa czy szałwia mogą przezimować w ogrodzie i cieszyć nasze oczy (i podniebienia!) przez następne lata.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: balkon, hodowla, nasiona, ogród, przyprawy, sadzonki, taras, zioła


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »