kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zanim powstanie ogród
2007/1/26 12:10:00

Spełniając swe marzenia o domku z ogródkiem znacznie więcej czasu (i pieniędzy) poświęcamy temu pierwszemu, urządzenie ogrodu pozostawiając nieco odłogiem. O ile bowiem nie do końca piękne otoczenie może w najgorszym razie razić nasze poczucie estetyki, to zamieszkanie w domu bez okien albo z gołymi tynkami na ścianach do najprzyjemniejszych nie należy. Większość z nas ustala zatem taką kolejność: najpierw wykończenie domu, a kiedyś tam, w przyszłości, zajmiemy się ogrodem.

To racjonalne - wydawałoby się - podejście do sprawy może nam jednak przynieść więcej szkody, niż pożytku i narazić nas na dodatkowe koszty związane z koniecznością dokonywania poprawek w już istniejącym ogrodzie. Jak tego uniknąć? Pewne szczegóły dotyczące naszego przyszłego ogrodu trzeba zaplanować, a czasem i wykonać, jeszcze przed zakończeniem budowy domu.

Do najważniejszych należą:

1. Systemy nawadniające i oświetlające ogród.

Miejsce, w którym będzie się znajdowało ujęcie wody do podlewania roślin ogrodowych oraz przewody doprowadzające prąd do lamp ogrodowych powinny zostać zainstalowane w ogrodzie zanim utwardzimy jego powierzchnię np. kostką brukową czy płytami. Unikniemy w ten sposób rozbierania ścieżek czy podjazdu, a potem ponownego ich układania, co oczywiście naraża nas na dodatkowe koszty.

2. Wybieranie roślin.

Niektóre rośliny chętnie sadzone w przydomowych ogrodach nie tylko ze względu na swoją urodę, ale i na przykład na cień, jaki zapewniają, potrzebują sporo czasu na wzrost i osiągnięcie pożądanej wysokości. Posadzone wcześniej, jeszcze przed zakończeniem budowy, wcześniej też zaczną pełnić przewidzianą dla nich rolę (osłonięcie od wiatru, słońca czy hałasu dochodzącego z ulicy).

Sadząc rośliny musimy też brać pod uwagę wielkość, jaką osiągną w przyszłości (duże drzewa i krzewy nie mogą być sadzone zbyt gęsto), a także ich właściwości (np. pylenie). Posadzenie drzew w przypadkowych miejscach wiąże się później z koniecznością ich przesadzania i może utrudniać racjonalne zagospodarowanie ogrodu.

Strony: [1] [2] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: architetura zieleni, ogród, rośliny, zakładanie ogrodu


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»