kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Przygotuj swój żywopłot na jesień
2010/9/18 0:30:00

Jesień już za pasem, a to oznacza, że czas właściwie przygotować rośliny w przydomowych zieleńcach. Ochłodzenie, częstsze opady oraz krótsze dni mogą spowodować obumieranie gałęzi i pędów żywopłotów. Dzięki odpowiedniej opiece w dalszym ciągu będą one oazą ciszy, spokoju oraz relaksu. Aby zachować ładny oraz zdrowy wygląd naszego „żywego ogrodzenia" warto wykonać kilka prostychzabiegów pielęgnacyjnych.

Jak strzyc?

Każdy żywopłot warto przycinać regularnie, dwa razy w sezonie, skracając go o długość potrzebną do uzyskania pożądanej formy. W porze jesiennej dla większości żywopłotów jest to około 10cm. Dzięki temu staną się one nie tylko gęstsze, ale i zdrowsze -wzmocni to ich gałęzie, a roślina nie straci energii na zbędny rozrost. Jesienne cięcie jest niezbędne także z innych powodów. Młode pędy mogą nie dać sobie rady z nagłym spadkiem temperatury i w efekcie uschnąć. Strzyżenie żywopłotów we wrześniu lub październiku zabezpiecza je także przed zimą. Czynności te przeprowadza się celowo o tej porze roku, aby łodygi krzewów zdążyły zdrewnieć do czasu przymrozków.Mimo, iż istnieje wiele gatunków żywopłotów, można wyróżnić kilka czynności pielęgnacyjnych wspólnych dla każdego z nich. Wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości. W przypadku żywopłotów formowanych, takich jak grab, buk, tuja czy cedr, szczyty należy przystrzyc do płaskiej powierzchni. Dzięki temu osiadający śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny. Boki żywopłotów najlepiej przycinać tak, aby dół był szerszy niż góra rośliny. Sprzyja to większemu nasłonecznieniu i nawodnieniu niższych partii krzewów, zaś w okresie zimowym ułatwia zsuwanie się śniegu. Dla mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem jest użycie słupków i sznurka, w celu wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich, prostych żywopłotów. Pomocna może się też okazać specjalna drewniana łata wykonana z desek zbitych ze sobą pod kątem 100 stopni - radzi Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.
Czym strzyc?

fot. HusqvarnaNarzędzia do pielęgnacji żywopłotów powinny być przede wszystkim ostre i czyste. Praca tępymi narzędziami spowoduje uszkodzenia pędów, co wygląda nieestetycznie, a w efekcie może doprowadzić do chorób roślin. Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów, gdyż pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody właściwym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia. Z kolei profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę bardzo wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocnym mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudnodostępnych.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ogród, strzyżenie żywopłotu, zima w ogrodzie, żywopłot


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»