kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Powojniki - wiosenne wspinanie
2010/4/22 23:13:34

Po tulipanach, hiacyntach, szafirkach zaczną królować powojniki zwane także clematisami, które równie bujnie kwitną. Zazwyczaj na przełomie kwietnia i mają rozpoczynają kwitnienie powojniki botaniczne a dwa, trzy tygodnie później powojniki wielokwiatowe wcześnie kwitnące.

Powojniki są bylinami lub krzewami pnącymi. Świetnie rosną zarówno w dużych ogrodach jak i bardzo małych przybalkonowych ogródkach, gdyż potrzebują do rozwoju mało powierzchni. Świetnie nadają się do prowadzenia po ogrodzeniach, ścianach budynków, czy konstrukcjach ogrodowych, np. altanach, pergolach, trejażach, czy kratach lub na zwykłych tyczkach. Powojniki polecane są także do uprawy w pojemnikach na tarasy i balkony.

fot. Plant Publicity HollandWiele odmian powojników, zwłaszcza bylinowych, i botanicznych, doskonale sprawdzi się także w roli roślin okrywowych. Sadzone bez podpór, płożąc się, przykryją ziemię tworząc kwieciste kobierce, zatrzymując wilgoć w glebie i zapobiegając wzrostowi chwastów.

POWOJNIKI BOTANICZNE

Są to świetne, mało wymagające rośliny, powstałe z krzyżowania powojników naturalnie rosnących w przyrodzie. Powojniki botaniczne mają mniejsze kwiaty od innych powojników ale ich masa w czasie kwitnienia rekompensuje mniejsze rozmiary. Następną zaletą powojników botanicznych jest wczesny termin kwitnienia. Rozpoczynają kwitnienie na przełomie kwietnia i maja, czyli 2-4 tygodnie wcześniej niż najwcześniejsze powojniki wielkokwiatowe. Co także jest ich dużym atutem, gdyż kwiecień nie jest jeszcze tak barwnym miesiącem. Najbardziej rozpowszechnione gatunki to: powojnik alpejski, powojnik górski.

POWOJNIKI WIELKOKWIATOWE WCZEŚNIE KWITNĄCE

Jak je poznać?

Kwitną nieznacznie później niż powojniki botaniczne, w maju lub na początku czerwca. Osiągają wysokość do 4 m. Mają efektowne, duże kwiaty o średnicy dochodzącej do 30 cm. Kwiaty są pojedyncze w kolorach: białym, łososiowym poprzez czerwony, niebieski do ciemnofioletowego. Dekoracyjne są nie tylko kwiaty, ale także puszyste owocostany zdobiące rośliny późnym latem i jesienią.

W których miejscach czują się najlepiej?

Większość powojników tej grupy preferuje stanowiska słoneczne, ale nie nagrzewające się. Najlepiej rozwijają się, gdy podstawa rośliny jest zacieniona, natomiast górna część zażywa kąpieli słonecznych. Niektóre powojniki o jasnych kwiatach czują się równie dobrze w półcieniu. Do prawidłowego rozwoju wymagają gleb żyznych, próchnicznych wilgotnych, dobrze przepuszczalnych o odczynie od lekko zasadowego do lekko kwaśnego.

fot. Plant Publicity HollandJak je pielęgnować?

1. Nie należy dopuścić do przesuszenia ziemi. Ziemię wokół rośliny można wyłożyć korą, która będzie utrzymywała wilgoć. Podlewać należy w miarę potrzeby, raczej rzadziej i dużymi porcjami

2. W drugim i następnych latach po posadzeniu należy rośliny nawozić, najlepiej nawozami o spowolnionym działaniu np. Osmocote 5-6 M

3. Aby zabezpieczyć powojniki przed mroźnymi zimami, należy przed zimą podstawę rośliny obłożyć ziemią, korą lub uschłymi liśćmi

4.Cięcie - powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące tnie się słabo. Wczesną wiosną wycina się pędy uschnięte lub uszkodzone oraz usuwa się wszystkie uschłe liście.

Ciekawe odmiany powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących

Odmiana

Kolor kwiatów

‘Andromeda'

kremowy przez środek przechodzi różowa pręga

‘Blue Light'

jasnoniebieski, kwiaty pełne

‘Daniel Deronda'

granatowy, kwiaty półpełne

‘Barbara Dibley'

ciemnoczerwony, na brzegach różowy

‘Fryderyk Chopin'

jasnoniebieski, kwiaty pojedyncze

‘Fujimusume'

niebieski, kwiaty pojedyncze

‘Hakuookan'

ciemnofioletowy, kwiaty pojedyncze

‘Nelly Moser'

jasnoróżowy z pręgami różowymi, kwiaty pojedyncze

‘Sylvia Denny'

biały, kwiaty półpełne

‘Vyvyan Pennell'

fioletowo-niebiesko-purpurowy, kwiaty półpełne i pełne



fot. Plant Publicity HollandUwaga - Powojniki są roślinami trującymi. Trujący jest sok, liście kwiaty i owoce. Rodzice najmłodszych dzieci powinni zwrócić uwagę, na to czy powojniki nie rosną w ogródku czy na tarasie w najbliższym otoczeniu dziecka.

Kupujemy powojniki

1. Ze sprawdzonych źródeł w dobrych centrach ogrodniczych lub szkółkach. Co daje gwarancję, że zakupione rośliny są zdrowe.

2. W pojemnikach z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym

3. Rozkrzewione tzn. u podstawy powinny mieć 2-3 pędy

4. Podwiązane do podpór, co zmniejsza ryzyko połamania pędów.

5. Oznakowane etykietą z nazwą gatunku lub odmiany oraz informacją o pielęgnacji


Sadzimy powojniki

1. Można sadzić w czasie całego sezonu wegetacyjnego.

2. W odległości co najmniej 30 cm od murów i dużych roślin, a 1 m od drzew, których system korzeniowy silnie wysusza glebę.

3. Bezpośrednio przed sadzeniem pojemnik z rośliną należy zanurzyć w wiadrze z wodą na 15 minut, aby podłoże dobrze nasiąkło.

4. Wystukać roślinę z pojemnika, nie należy rozbijać bryły korzeniowej.

5. Clematisy wielokwiatowe wcześnie kwitnące należy sadzić na tej samej głębokości na której rosły w pojemniku.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: clematis, kwiaty, ogród, powojniki


 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»