kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ogród na dachu
2008/12/17 16:00:00

Do niedawna posiadanie własnego skrawka zieleni było przywilejem wyłącznie tych, którzy mieszkają w domkach jednorodzinnych czy segmentach. Teraz ogródki, i to nie działkowe, mogą mieć także mieszkańcy bloków.

Ozdabianie dachów zielenią wywodzi się już z czasów starożytnych. To właśnie dzięki bujnej roślinności pałac zbudowany na polecenie króla Nabuchodonozora II trafił na prestiżową listę Siedmiu Cudów Świata. Jednak już przy projektowaniu ogrodów królowej Semiramidy, babilońscy architekci napotkali wiele przeszkód. Sztuka polega bowiem na takim skonstruowaniu elewacji, by roślinność nie obciążała zbytnio całości konstrukcji oraz by nie powodowała zalegania wody. Z tymi oraz wieloma nowymi problemami technicznymi, mimo upływu tysięcy lat, zmagają się współcześni deweloperzy, którzy chcą wzbogacić swoją ofertę o zielony dach. Na przestrzeni wieków, zmieniła się jedynie funkcja zieleni na zwieńczeniach budynków.

Kiedyś dominowały względy: cieplne - ogród pełnił funkcję izolacji termicznej budynku, akustyczne - zieleń skutecznie wyciszała hałas oraz przeciwpożarowe - zastosowanie odpowiedniej roślinności może pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Dziś ozdabianie dachów ma przede wszystkim zastosowanie rekreacyjne i estetyczne.W Polsce zielone dachy są jednak ciągle rzadkością. Uważa się je zazwyczaj za ekstrawagancki luksus, tymczasem mają wiele zalet. Zaaranżowanie dachów budynków mieszkalnych na ogrody staje się coraz bardziej docenianym rozwiązaniem architektonicznym i designerskim i to już nie tylko na Zachodzie. Jednak by osiągnąć pożądany efekt, należy wcześniej przewidzieć konstrukcję pod takiego typu rozwiązanie - technologię dachu odwróconego. Współcześni deweloperzy zapobiegają kwestii zbędnego obciążenia, jakie daje tradycyjna gleba, zastępując ją specjalnym substratem, dzięki któremu unika się również problemu stojącej wody. Także dzięki zastosowaniu odpowiedniej roślinności można otrzymać zamierzony efekt, który będzie znacznie bezpieczniejszy dla późniejszych użytkowników. Zrezygnowanie z wysokiej roślinności na rzecz krzewów i ziół, traw oraz bylin to jedna z metod uniknięcia przeciążeń.

W technologii dachu odwróconego nie tylko chodzi o ciężar właściwy rośliny, ale także o jej system korzeniowy. Należy pamiętać, iż nie można stosować roślin o bardzo rozwiniętym systemie korzeniowym, który może spowodować przebicie warstw dachu. Projektanci dodatkowo dbają o bezpieczeństwo dachu, poprzez stosowanie odpowiednich systemów hydroizolacyjnych.

Zielone dachy mogą pełnić podstawową funkcję terenów zielonych - pochłaniać dwutlenek węgla i jednocześnie wydzielać tlen. Zatrzymują one ponadto zanieczyszczenia oraz chronią przed hałasem i promieniowaniem ultrafioletowym. Zieleń na dachu doskonale chroni przed upałami, które są szczególnie dokuczliwe w miastach. Również zimą taki dach zapewni izolację przed mrozem i pozwali zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: blok, dach, dach odwrócony, ogród, ogródek w bloku, zielony dach


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»