kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ogród... na dachu
2007/4/19 0:10:00

Ich ojczyzną są miasta południowej Europy: ciasne, o dość gęstej zabudowie. Tam mieszkańcy chcący cieszyć się własnym kawałkiem ziemi musieli sięgnąć po nietypowe rozwiązania i zakładać ogródki tam, gdzie jest na to wystarczająco dużo miejsca czyli na przykład na dachu budynku.

Obecnie ogrody zakładane na dachu pełnią w miastach podobną funkcję jak tereny zielone, pochłaniają bowiem dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Zatrzymują również kurz i inne zanieczyszczenia, pochłaniają hałas oraz nawilżają powietrze. Posiadacze ogrodów dachowych chwalą je również za właściwości termoizolacyjne: latem przeciwdziałają przegrzaniu budynku, a zimą chronią go przed nadmierną utratą ciepła.

Założenie ogrodu na dachu najlepiej powierzyć specjalistom. Pierwsze kroki kierujemy do architekta, który sprawdzi, czy dach naszego domu wytrzyma ciężar posadzonych roślin, a przede wszystkim ziemi potrzebnej im do wzrostu. Kolejny krok to wybór rodzaju ogrodu: intensywny (droższy, z grubą, prawie metrową warstwą podłoża, na których możemy posadzić nawet drzewa) albo ekstensywny (tu warstwa ziemi nie przekracza 15-20 cm; w takich ogrodach sadzimy tylko małe rośliny).

Zakładanie ogrodu na dachu rozpoczynamy od wyłożenia dachu specjalną folią, przez którą nie przerastają korzenie roślin. Na niej układamy drenaż (styropian lub żwir), następnie warstwę filtracyjną (zapobiega ona zanieczyszczaniu warstwy drenującej), a na koniec wysypujemy podłoże czyli tzw. warstwę wegetacyjną. Uwaga: nie może to być zwykła ziemia wzięta na przykład z działki, bo w krótkim czasie zbije się ona w twardą skorupę, na której nic nie będzie rosło; musimy zaopatrzyć się w specjalny substrat glebowy.

Jakie rośliny mogą rosnąć na dachu? Podobnie jak w przypadku zwykłego ogródka bierzemy pod uwagę jego położenie, nasłonecznienie i osłonięcie od wiatru. W najbardziej wietrznych miejscach sadzimy rośliny górskie, a na zacisznych i mocno nasłonecznionych te, które dobrze znoszą wysokie temperatury i nie lubią przeciągów.

Posiadacze ogrodów dachowych muszą pamiętać o konieczności utrzymania właściwej wilgotności podłoża, powierzchnia dachu jest bowiem bardzo narażona na wysuszenie z powodu działania wiatru i słońca. Przynajmniej dwa razy w roku trzeba oczyścić odpływy dachowe, aby nadmiar wody był bez przeszkód usuwany z dachu. Dwa razy w roku trzeba też nawozić podłoże odpowiednimi nawozami, a od czasu do czasu przeprowadzać pielenie ogrodu.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dach, ogrody dachowe, ogród, pielęgnacja roślin


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »