kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Liliowiec ogrodowy - fascynacja jednego dnia
2011/7/8 19:10:00

Na jednej łodydze kwiatowej może znajdować się nawet do 40 kwiatów. Dzień po dniu otwierają się nowe pąki, dzięki czemu roślina może być ukwiecona nawet przeszło dwa miesiące. Mimo, że każdy kwiat rozkwita jedynie na jeden dzień.

Kwiaty z Dalekiego Wschodu

Liliowce pochodzą z umiarkowanego klimatu Chin i Japonii. Obecnie zarejestrowanych jest kilka tysięcy odmian. Przy czym starsze odmiany, wyhodowane w mniej sterylnych warunkach są o wiele bardziej odporniejsze na trudniejsze warunki zewnętrzne. Obecnie znanych jest około 30 gatunków. Najpopularniejszy liliowiec ogrodowy powstał na skutek wielokrotnego krzyżowania między sobą kilku innych gatunków.

Duże kwiaty, dużo kolorów

fot. colour-your-life.plLiliowiec ogrodowy to długowieczna bylina, która przy sprzyjających warunkach może z powodzeniem rosnąć w jednym miejscu nawet przez 20-30 lat. Jest rośliną mrozoodporną i nawet w naszych warunkach nie wymaga osłaniania na zimę gruntu w którym rośnie. Roślina dorasta do 80 cm. Najwyższym zarejestrowanym liliowcem ogrodowym jest odmiana ‘Berlin Tallbox', który osiągnął 182 cm wysokości. Kwiaty liliowca ogrodowego są duże, przypominają kielichy kwiatów lilii, w kolorach od białego poprzez różne odcienie żółci, pomarańczu, czerwieni aż do bordowych i fioletowych. Wiele odmian jest dwu lub trójkolorowa w kontrastowych barwach, z odmiennym obrzeżeniem, pierścieniem lub oczkiem. Obrzeżenia płatków kwiatów w postaci falbanek, frędzelków jeszcze bardziej uatrakcyjniają roślinę. Odmiany o bardzo dużych kielichach kwiatowych to: ‘Long Tall Sally', której średnica kwiatu dochodzi do 40 cm, Rouge and Curls', ‘Ice Breaker'. Kwiaty wyrastają na bezlistnej, dłużej od liści łodydze. Liliowce nie nadają się na kwiat cięty, gdyż po ścięciu ich kielichy zamykają się.

Wdzięczne rośliny dla początkujących

fot. colour-your-life.plTak jak większość roślin lepiej rosną, kwitną i rozwijają się na glebach żyznych o dostatecznej ilości wilgoci. Szczególnie przystosowane są do stanowisk pół cienistych. Posadzone w cieniu będą miały piękne liście, ale kwitły będą mniej obficie. Odwrotnie będzie gdy zostaną posadzone w stanowisku słonecznym, kwiatów będzie dużo więcej, ale liście nie będą wyglądały najokazalej, gdyż szybko będą traciły turgor. W słońcu należy kępy intensywnie podlewać, pamiętając aby podlewać glebę, a nie całą roślinę. Dobrze sobie radzą mimo braku wody, ze względu na rozbudowany i głęboki system korzeniowy. Rośliny nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie sezonu wystarczy dwu-trzykrotne nawiezienie nawozem wieloskładnikowym: Liliowce odporne są na choroby i szkodniki. Bardzo łatwo można rośliny rozmnażać poprzez podział kęp na 2-3 części. Zabieg ten najefektywniej należy przeprowadzać we wrześniu.

W którym miejscu w ogrodzie

fot. colour-your-life.plLiliowce ze względu na swoje małe wymagania siedliskowe można wykorzystać w wielu wariantach ogrodowych. Świetnie komponują się z innymi roślinami wilgociolubnymi nawet nad brzegami zbiorników wodnych, lecz na obszarach niezalewowych. Ze względu na szybkie rozrastanie się roślin można je sadzić w grupach jednorodnych po 2-3 rośliny na m². Na rabatach dobrze komponują się z: kosaćcami, krwawnicami, hostami, miodunką, tawułkami. Odmiany miniaturowe takie jak ‘Mini Stella' dobrze będą się rozwijać w donicach lub pojemnikach, którymi można ozdobić taras lub balkon. Można także tworzyć ruchome ogrody - ustawiając donice z kwitnącymi liliowcami na rabacie, w miejscu które prezentuje się w danym okresie mniej efektowniej.

Ciekawostka

Wzmianki w literaturze o tym, że liliowce są roślinami jadalnymi pochodzą z XVIII wieku. Chińczycy do czasów współczesnych wykorzystują w swoim jadłospisie młode liście, suszone lub gotowane pąki kwiatowe.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Liliowiec ogrodowy, ogród, rośliny ogrodowe


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»