kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kostka brukowa zimową porą
2008/11/6 14:30:00

Antypoślizgowa nawierzchnia jest kluczem do bezpiecznego poruszania się, szczególnie jesienią oraz zimą. Jednak nawet najlepsza kostka brukowa oraz inne produkty z betonu - bez odpowiedniej pielęgnacji - nie zapewnią bezpieczeństwa. W jaki sposób dbać o ścieżki, alejki, chodniki oraz tarasy w zimnych miesiącach?

Antypoślizgowość produktów z betonu, np. kostek brukowych oraz płyt, wynika z cech oraz struktury materiału. Szorstka faktura, na która składają się drobinki skał oraz piasku, zapewnia doskonałą przyczepność. Bardzo dużą popularnością cieszą się również tzw. płukane kostki brukowe oraz płyty z dodatkiem naturalnego kruszywa. Powstają one w wyniku wypłukiwania drobin betonu z produktu w efekcie czego eksponowane są grubsze ziarna naturalnego grysu z wierzchniej warstwy materiału. „Antypoślizgowość jest cechą zwiększającą bezpieczeństwo poruszania się, szczególnie w trakcie jesiennych, deszczowych miesięcy. Warto jednak pamiętać, by dbać o częste usuwanie liści z chodników i ścieżek. Wilgotne i śliskie nawierzchnie często prowadzą do niebezpiecznych poślizgnięć i upadków” – komentuje Krzysztof Grochal, przedstawiciel firmy Semmelrock.

Kostka (brukowa) bez lodu
W polskim klimacie przygruntowe przymrozki oraz opady śniegu często występują przez znaczną część roku. Przyczyniają się do zwiększenia liczby pośliźnięć oraz urazów spowodowanych upadkami. Sól jest najpopularniejszym środkiem wykorzystywanym do usuwania śniegu oraz lodu z nawierzchni, a także do zabezpieczania przed oblodzeniem. Produkty nawierzchniowe z betonu są odporne na jej działanie – nie wchodzą w reakcje chemiczne, przyczyniające się do niszczenia materiału. Ze względu na troskę o roślinność warto rozważyć jednak stosowanie również innych środków odladzających. Sól, stosowana w znacznych ilościach, prowadzi bowiem do „suszy fizjologicznej”, osłabiającej i niszczącej korzenie roślin. Działa niekorzystnie również na glebę oraz materiały budowlane. Alternatywą jest wykorzystywanie specjalistycznych preparatów do rozpuszczania śniegu. Zapobiegają one tworzeniu się trudnego do sprzątnięcia błota pośniegowego. Bardzo istotną cechą ww. środków jest również to, że nie powodują one odbarwiania się kostek brukowych.

Zima bezlitośnie weryfikuje jakość nawierzchni wykonanych z kostki brukowej. W przypadku nieodpowiednich produktów, już po pierwszej zimie mogą pojawić się odpryski, pęknięcia oraz zarysowania. Taka nawierzchnia nadaje się tylko do wymiany.

Odśnieżanie mechaniczne
Do usuwania śniegu oraz lodu z nawierzchni betonowych powszechnie stosowane są odśnieżarki oraz narzędzia do odśnieżania. Skuwając warstwę lodu oraz zbitego śniegu warto uważać, by nie uszkodzić wierzchniej warstwy. Produkty z betonu są bardzo odporne na urazy mechaniczne, jednak zbyt intensywne usuwanie lodu może prowadzić do niewielkich uszkodzeń wierzchniej warstwy. Coraz powszechniej do usuwania śniegu są wykorzystywane odśnieżarki (spalinowe oraz elektryczne). Troszcząc się o ochronę kostek oraz płyt warto wybierać egzemplarze, których wirniki są zabezpieczone gumowymi elementami. Zapewniają ona ochronę odśnieżanej powierzchni przed zarysowaniami oraz zdzieraniem.

Zamiast tradycyjnych (i męczących) metod odśnieżania, warto spróbować rozwiązania, które doskonale sprawdziło się krajach, które „o zimie wiedzą wszystko”, np. w Skandynawii. Alternatywą dla chemicznego oraz mechanicznego odśnieżania jest termiczne usuwanie śniegu z pomocą elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych. Metoda polega na układaniu pod nawierzchnią schodów, ścieżek, tarasów oraz podjazdów samochodowych specjalnych mat lub kabli grzejnych. Rozwiązaniem zwiększającym komfort użytkowania systemu są automatyczne systemy sterowania. Zależnie od warunków atmosferycznych samoczynnie włączają lub też wyłączają system antyoblodzeniowy.

System ogrzewania nawierzchni jest rozwiązaniem bardzo przydatnym, oprócz ścieżek, chodników oraz schodów, w przypadku zjazdów do garaży dla samochodów. Ułożenie maty pod zjazdem znacząco zwiększa bezpieczeństwo kierowców. Kostka brukowa, ze względu na antypoślizgowe właściwości, jest również doskonałym materiałem do wykorzystania na nawierzchnię zjazdu.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: antypoślizgowość, kostka brukowa, odśnieżanie, zima


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »